Kurzy pro dospělé a dětské tvořivé kroužky
logo_ruka menší.jpg

uvod-01Toto jednoduché těsto vytvořené z hladké mouky a soli se stalo jedním z mých nejoblíbenějších tvořivých materiálů. Vždy, když na facebooku zveřejním fotky výrobků, tak se najde někdo, kdo si žádá návod :-)

Takže tady je:
4 díly hladké mouky
1,5 dílu soli
1,5 dílu vody


Těsto si připravuji vždy čerstvé, vyhovuje mi přesně tahle dávka, kterou bez problémů prohnětu, větší dávka už je i fyzicky víc náročná na zpracování. Když je potřeba, za pár minut si mohu vždy připravit těsto nové.

Osvědčilo se mi, smíchat vodu a sůl, míchat, dokud se sůl částečně nerozpustí. Ona se nikdy nerozpustí zcela, protože roztok se rychle „nasytí“, ale vždy to stačí alespoň na to, aby se „obrousily“ krystalky. Pak po částech přidávám mouku, až vznikne hladké těsto. Nesmí se lepit na ruce a zároveň nesmí být moc tuhé, aby se z něho dalo lehce modelovat. Někdy nedávám mouku všechnu, časem sami odhadnete, kdy je těsto tak akorát :-)

Pro začátek to takhle stačí. Nechávám těsto sušit na vzduchu, schne podle tloušťky 2-10 dnů. Suché jde barvit vodovými nebo akrylovými barvami.
barva

Kdo chce těsto barevné, může ho temperou, potravinářskou barvou nebo čímkoliv jiným nabarvit ještě před samotnou prací. Mě se při práci s babičkama v DD osvědčilo barvit těsto kořením. Nejen že získá skvělou barvu, ale také voní - takže jsme to příjmně spojily s poznávačkou podle čichu, s paměťovým testem (např. na co se které koření používá). Sice barvy po uschnutí hodně vyblednou, ale samotná práce s barevných těstem je super. Nejvíce se osvědčilo kari, lahůdková paprika, zrnková hrubě mletá káva (po uschnutí vypadá jako žula), kakao.
Čisté, káva, paprika, kakao, kari:
barevne-testo

Pokud chcete, hotový výrobek se může nalakovat nebo nastříkat bezbarvým lakem.
Vyrábíme-li větší věc, je dobré ji uvnitř „vystlat“ nějakým jiným výplňovým materiálem – alobalem, novinami. 

Kdo pospíchá, může těsto sušit při nízké teplotě v troubě, při teplotě vyšší těsto trošku zhnědne.
Roh hojnosti, který byl vyložený alobalem a upečený v troubě, cca. na 50°C.
roh

Ukázky práce:

Vánoční dekorace:
vanocni-dekorace-01 
vanocni-dekorace-02

Barveno vodovými barvami (na stromě jsou ze slaného těsta listy):
vodovkami-01 vodovkami-02 vodovkami-03

Čisté těsto: 

vodovkami-04 vodovkami-05

Miluju nedokonalost – asi proto, že mě povaha velí mít vše dokonalé (tedy to, co vyrobím, v ostatních oblastech už to trochu pokulhává :-) )
nedokonalost

Tělo pokryté šupinami – naše budoucí mořská panna:
morska-panna

Těsto s kořením:
testo-koreni-01 
testo-koreni-02 testo-koreni-03

Ze zbytků děláme korálky, růžičky, listy... cokoliv, co nás napadne. Ono se to pak na něco vždy hodí :-) Můžeme využít formičky na marcipán nebo vykrajovačky z umělé hmoty. Levné se dají sehnat třeba u vietnamců.
zbytky-01 zbytky-02 zbytky-03 zbytky-04

zbytky-05 zbytky-06 zbytky-07 zbytky-08

Oblíbené jsou obrázky celé dělané ze slaného těsta. Nejprve vyrobíme košíček a růžičky, každé zvlášť, necháme uschnout. Po uschnutí nabarvíme a lepíme na karton. Rámeček děláme úplně nakonec, přesně podle velikosti kartonu.
obrazky-01 obrazky-02

Tento obrázek je dělaný celý naráz rovnou na karton:
obrazek-na-karton

Slané těsto je krásné i jako doplněk k jiným technikám. Zde v kombinaci s quillingem:
quiling-01quiling-02

V kombinaci se suchými květinami:
suche-kvetiny

V kombinaci s papírovým pedigem:
papir-pedig

V kombinaci s látkovým rámečkem:
latkovy-ramecek

V kombinaci s ubrouskovou technikou vypadá těsto také velice hezky.
 

Tento obrázek vznikl velmi zvláštním způsobem, válečky ze slaného těsta jsme položily vedle sebe, do nich jsme mírně zatlačily vykrajovačku ve tvaru listů, po uschnutí jsme celé přetřely vodovými barvami. Výsledek je velmi zajímavý: 
zajimavy

 

30.04.2015 23:13:15
blancasy
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one