Kurzy pro dospělé a dětské tvořivé kroužky
logo_ruka menší.jpg

Jak jsem spamovala na facebooku

Jak jsem spamovala na facebooku

Loni kolem Vánoc jsem měla okno. A to tak, že okno nějakého velkého výkladu. Absolutně jsem netušila, co bych tak asi měla s dětmi v azylovém domě vyrábět... Tento stav souvisel s totálním tvořivě-předvánočním vyčerpáním, kdy jsem, po všech těch adventních akcích, jarmarcích, vánočních výrobcích a výrobě dárků na zakázku, měla pocit, že už nikdy nic v životě nevymyslím a už vůbec nikdy nic nevytvořím... (vidíte tu bezmoc? Čtyři zápory v jedné větě...)

No nic, po všem tom vyrábění jsem vzala do ruky pastelky a začala malovat... a namalovala mandalu. A tím spustila lavinu, nikoliv sněhovou, ale mandalovou... Mandaly začaly se mnou malovat děti od 4 let a časem se začaly přidávat i dospělí... Současně jednu chvíli malovalo 7 dětí a 2 dospělí. K dnešnímu dni můj archiv čítá 190 mandalových předloh.


Mandaly se staly na několik měsíců naší hlavní tvorbou. Bylo úžasné sledovat, jak se děti zlepšovaly, jak jejich práce začala být více přesná a pestrá. Tempo výroby mandal se zvyšovalo přímo úměrně s tím, jak rostla kvalita jednotlivých výrobků. Nad mandalami jsme si hodně vyprávěly, všichni (děti i dospělí) na sobě pozorovali změny. Zklidnění, zlepšení koncentrace, zvyšování energie. A ty myšlenky, co se při malování honí hlavou, také nejsou k zahození! Vyzkoušely jsme několik druhů výroby mandal, vyprávěly jsme si o historii vzniku, nastudovali probelmatiku barev. Celkově nás toto tvoření velmi obohatilo.

A ptáte se, co to má společného s spamem?

Můj zvyk je, dávat (pokud možno každý den) obrázky výrobků na facebook. A tak jsem tam vkládala i mandaly... Mě to divné nepřišlo, ale lidé okolo, kterým facebook servíroval jednu chvíli jen kulaté barevné obrázky, se začaly divně tvářit a hlavně ptát, co že se to děje? Prý „spamuju“ facebook mandalami...

Mimochodem, víte že slovo „spam“ (nevyžádaná pošta) „pochází ze značky amerických konzerv lančmítu? Slovo vzniklo jako zkratka ze slov spiced ham - okořeněná šunka a tyto konzervy se vyrábí od 30. let 20. století dodnes.“ viz. Wikipedia

Mandaly, které malovaly děti v azylovém domě:
  


Mandala, která vznikla zapouštěním barev do ubrousku smotaného do kornoutu:


 

Malování ornamentů do kruhu:
 

 
 

Mandala na okně:


 

Mandala vytvořená pomocí kružítka nebo pomocí obkreslování „něčeho kulatého“:

 

Mandala vytvořená velmi netradičně – obkreslovali jsme hlavolam (ježka v kleci), který měl osmihrannou základnu a doplnili jsme to obkreslováním plechovky:

 

Mandala dělaná automatickou kresbou:

Společná mandala vytvářená s klientem - chlapec, 12 let, měl červenou barvu a špatnou náladu, přimalovala jsem něco modrého a střídali jsme se... modrá ztlumila vášně a následně vznikla mandala, která už byla barevně zcela odlišná (a i nálada se výrazně zlepšila):


automat-02 

Mandala vytvořená z obrázku dělaného automatickou kresbou:

Mandala dělaná pomocí dětské hry: 
Odkaz na celou galerii výtvorů, které vznikly v Azylovém domě.


.

11.03.2018 18:20:57
blancasy
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one