Kurzy pro dospělé a dětské tvořivé kroužky
logo_ruka menší.jpg

Co se starým povlečením

Co se starým povlečením 


Nevím, jak v jiných domovech pro seniory, ale v našem se čas od času vyhazuje staré povlečení. Většinou je seprané, roztrhané a většinou bílé... Jak jsem viděla ten pytel, připravený na vyhození, bylo mi jasné, že to nemůže projít jen tak. Okamžitě přišel nápad. V první řadě bylo potřeba povlečení nabarvit – ono taky, co s tolika bílými hadry, že? Tři večery jsem doma „batikovala“, až se ze mě kouřilo :-) Ale výsledek byla kopice červeno-oranžovo-žluto-modro-zelených úžasných látek.


Moje babičky a dědeček se hned daly do trhání na asi 2cm široké pruhy. A tyto pruhy se staly naším oblíbeným výrobním materiálem. Začaly jsem z nich splétat copánky, pěkně barevné, dlouhé... Z copánků by po sešitý mohly být například podložky pod hrnce, prostírání nebo dekorace. Bohužel jsem zjistila, že v mé pracovní skupině není nikdo, kdo by mohl tyto copánky sešívat, tak jsme improvizovali a copánky nalepily na velké kartonové kolo. Vznikla úžasná dekorace, která může být použita i jako velké prostírání na stůl nebo pověšena na zeď.

   

Ve skupině mám jednu babičku, která hodně špatně vidí, bolí ji ruce, takže nemůže dělat náročné práce a navíc má špatnou jemnou motoriku. Přemýšlela jsem, co by jí tak mohlo jít a hlavně, co by ji bavilo. Vymyslela jsem, že zkusíme pracovat s kolíkovým stavem. Nechala jsem jí ho vyrobit „na míru“ a ejhle, technika nejen, že se stala její oblíbenou, ale hlavně začaly vznikat úžasné dekorační koberečky... V případě, že by byly kvalitně zespodu začištěny, mohly by sloužit i jako podsdáky, ve větším provedení i jako koberce třeba na chatu, do předsíně nebo do koupelny. My pro zjednodušení jednotlivé látky uzlujeme k sobě, takže uzlíky občas dělají neplechu, ale zatím to lépe nezvládáme. Výsledky společné práce posuďte sami:

Kolíkový stav.
   

Tkát jde i z vlny a vypadá to také skvěle, jen to o poznání déle trvá.


Další nápady, co s barevnými pruhy látek:

Upleteme copánky, které sešijeme k sobě:
Vznikne nám kobereček nebo podložka pod horký hrnec:

 


Nemáte-li kolíkový stav, je možné použít obyčejný pevný karton, který na okrajích nařežeme na zhruba 2 – 2,5 cm velké mezery. Mezerami protáhneme pevný provázek, omotáme destičku kolem dokola, na vzniklé osnově můžeme tkát. Pokud je provázek hodně utáhnutý, je možé si pomoci při provlékání háčkem na háčkování. Tato technika je velmi vhodná na procvičování jemné motoriky.

Kartonový stav:

 

Varianta pro ty seniory, kteří nezvládají proplétat látku mezi osnovami – látku jsme namotali na karton a zezadu zafixovali lepidlem. Celý výrobek jsme vložili do rámečku z papírových ruliček. A zde je výsledek. Krásný, že?

A jednoduchý... 
.

11.03.2018 17:34:28
blancasy
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one